Dejavnosti
Raziskovalne naloge » Biologija » Zakaj so cianobakterije tako uspešne v svojem okolju?

Zakaj so cianobakterije tako uspešne v svojem okolju?

Avtorica:
Anja Pavšič, 3.c
Mentorica:
Sonja Artač
Somentor:
doc. dr. Tina Eleršek – Nacionalni inštitut za biologijo, mag. Maša Zupančič – Nacionalni inštitut za biologijo
Ključne besede:
cianobakterije, temperatura, pH, delež kisika, Secchijeva globina, motnost
Povzetek:

Cianobakterije so kljub svoji preprosti zgradbi relativno kompleksni organizmi. So prokariontski organizmi, ki izvajajo oksigeno fotosintezo in so že pred milijardami let napolnile zemeljsko atmosfero s kisikom in omogočile razvoj življenja. So izjemno prilagodljive na okolje in nanje vplivajo zelo različni okoljski dejavniki. Večina cianobakterij v svojih celicah proizvaja različne sekundarne snovi oz. cianotoksine. Nekateri cianotoksini pa lahko povzročajo različne bolezenske znake in bolezenska stanja.

Poznavanje okoljskih dejavnikov, njihove povezanosti s cianobakterijami ter vpliv kombinacije teh dejavnikov nanje, je tako zelo pomembno, saj nam omogoča, da lahko napovemo, kdaj se bodo prekomerno namnožile.

Raziskovalna naloga obravnava vpliv nekaterih okoljskih dejavnikov kot so temperatura, pH, delež kisika, Secchijeva globina in motnost na delež cianobakterij v vodnih telesih. Vzorci za raziskavo so bili odvzeti na 16 lokacijah po Sloveniji. Na teh lokacijah je bilo skupno izvedenih 28 vzorčenj z meritvami okoljskih dejavnikov in fluorescence v vodi za določanje deleža cianobakterij. Naši rezultati kažejo na veliko razpršenost zbranih podatkov in relativno slabe korelacije, pri čemer je nekoliko bolj izražen le vpliv pH, pri katerem se s povečanjem vrednosti pH, poviša tudi delež cianobakterij. Iz rezultatov te raziskave je razvidno, da so vplivi izbranih okoljskih dejavnikov na rast cianobakterij kompleksni in soodvisni ter zahtevajo dodatno poglobljeno obravnavo in nadaljnje raziskovanje.